Aboneleriniz E-Postalarınızla Neden İlgilenmiyor?

aboneleriniz e-postalarinizla neden ilgilenmiyor

Aboneleriniz E-Postalarınızla Neden İlgilenmiyor?

İşletmelerin, düşük maliyet ile hedefledikleri müşterilere ve yüksek dönüşüm oranlarına ulaşmalarını sağlayan e-posta pazarlamasına olan ilgi her geçen gün artmakta. Fakat doğru pazarlama stratejileri uygulanmadığı takdirde çoğu pazarlama kampanyasının başarısızlıkla sonuçlanması mümkün. Dolayısıyla, abonelerin gerçekten ilgisini çekebilecek ve işletmeye kazanç sağlayabilecek çoğu e-posta kampanyası basit strateji hataları nedeniyle hedeflenilen kitleye ulaşamamaktadır. E-mail pazarlamada tıklanma oranlarını arttırarak, etkili sonuçlara ulaşmak istiyorsanız, 4 önemli ipucuna bir göz atabilirsiniz.

1- Zamanlama Hatası

Doğru müşterileri hedefleyen ve son derece anlaşılır tasarlanmış konu satırlarından oluşan bir e-mail kampanyası düzenlediniz. Ancak e-postalarınızı iletmek için müşterilerinizin ilgisini çekebileceğiniz en doğru zamanı seçmediğiniz takdirde, başarılı bir sonuç elde etmeniz ne yazık ki pek mümkün değil. Sonuç olarak, bir e-posta kampanyası ne kadar yaratıcı olursa olsun müşterilere doğru zamanda iletilmiyorsa maalesef ilgi görmeyecektir.

2- Mobil Optimizasyonu Yapılmamış E-postalar

E-postaların en az %60 gibi bir oranda mobil cihazlar üzerinden açıldığını göz önünde bulundurursak, e-postalarınızı mobil dostu hale getirerek farklı ekran boyutlarına uyarlamanız akıllıca olacaktır. Müşterileriniz en küçük ekranda dahi metin linklerine kolayca tıklayabilmeli ve e-postalarınızı sıkıntı çekmeden okuyabilmelidir. Eğer e-postalarınızı mobil cihazlar için uygun hale getirmezseniz müşterilerinizin ilgisini kaybedebilir ve düşük geri dönüş oranlarıyla karşılaşabilirsiniz.

3- Rahatsız Edici CTA Butonları

CTA butonları, abonelerinizi hedeflenen eylemler doğrultusunda harekete geçirmenizi sağlar. Ancak bunun için CTA’ların anlaşılır olduğundan ve müşterilerinizi doğru şekilde yönlendirdiğinizden emin olmalısınız. Ayrıca, iletinizi gereğinden fazla eylem çağrıları ile doldurmak aboneleriniz tarafından karmaşık ve rahatsız edici bulunacaktır. Gereksiz ve dikkat dağıtan eylem çağrıları yerine açık, abonelerinizden tam olarak ne istediğinizi belirten CTA butonları oluşturmanızda her zaman fayda var.

4- Çok Sık E-posta Gönderimi

İletişimde başarılı olmanın ana prensiplerinden biri de doğru iletişim frekansını yakalamaktır. Çok fazla iletişim kurmak da, az iletişim kurmak da işinize yaramayabilir. Bu genel ilkeyi e-posta pazarlamaya uyarlarsak, abonelerinize hangi sıklıkta e-posta iletileri göndermeniz gerektiğini keşfetmeniz kolay olmayacaktır. Ancak farklı içeriklere göre e-mail gönderim periyodları belirleyebilirsiniz. Şöyle ki, eğer mesajınız özel bir teklif içeriyor, bir ürün ya da hizmet için kısıtlı zaman sunuyorsa, bu mesajı sürekli bir şekilde göndermeniz müşterilerinize oldukça tutarsız gelecektir. Öte yandan, seyrek gönderilen iletiler müşterilerinizin size olan ilgisini kaybetmelerine ve üyelikten çıkmalarına yol açabilir. Dolayısıyla, e-postalarınızı göndereceğiniz en uygun zamanı belirleyebilmek için çeşitli testler yapabilir, müşterilerinizin geri dönüş oranlarını takip edebilir ve analizlerinizi değerlendirebilirsiniz. En önemlisi de müşterilerinizi mesajlara boğmak yerine mutlaka gerçekten ilgilenecekleri, değerli içeriklere sahip olduğunuz zamanlarda e-mail göndermeyi denemelisiniz.