Opencart 3.x Sürümü sistem gereksinimleri nelerdir?

Hoşgeldiniz
Çözümler ve hizmetlerimizden yararlanmak için kayıt olabilirsiniz.
Kayıt Ol

benimo

Üye
13 Mar 2019
18
3
44
Merhaba. Googlede opencart denildiği zaman sık sık karşıma çıkan go-opencart sitesinden çok şey öğrendiğimi belirterek konuya başlamak istiyorum.

Opencart 3.x sürümü için sunucuda olması gereken özellikler ne olmalıdır. Bir VDS sunucu seçerken hangi sistem kurulmalıdır.
Centos 6 mı
Centos 7 mi

litespeed olmalı yoksa Ngnix mi olmalı?

NOT: Ayrıca bu gereksinimleri tüm 1.x - 2.x - 2.3x sürümleri için forumda olursa çok iyi olur. VDS alacak olanlar bu özelliklere göre alır.

muhammetali

muhammetali

Administrator
Yönetici
14 Mar 2017
79
44
Karaman
Merhabalar
Hocam sunucu seçerken opencart sürümünden daha çok, sitenizde yapmak istediğiniz şeyler önemlidir. Site yazılımı seçerken açık kaynak kodlu destek topluluğu çok olan sistemler seçilirse tabiki iyi olur.
Özel yazılımlarda en çok karşılaştığımız sorunlar xss ve sql injection açıklarıdır. Bu tip güvenlik açıklarına opencart veya wordpress gibi sistemlerde çok daha az rastlanıyor, çünkü çok geniş bir developer kitlesi var, açık fark edildiği anda yeni sürümde açıklar gideriliyor. Özel yazılımlarda bu tip açıkları insanlar genelde fark edemiyor, siteleri hacklendikten sonra fark ediyorlar.
Paket yazılımlarda ise sizi tamamen kendilerine bağlıyorlar ve piyasada ücretsiz bulabileceğiniz bir çok modül ve eklentiyi fahiş fiyatlara satıyorlar. Optimizason konusu ise tam bir facia, kodlar genellikle ioncube gibi encoder ler ile kodlandığı için müdahale edilmiyor.

Bu yüzden e-ticaret düşünüyorsanız kesinlikler opencart öneririz. Wordpresste woocommerce modülü ile eticaret yapılabiliyor ama ürün sayısı çoğaldıkça (blog tabanlı bir sistem olduğu için) sitenin performansı düşüyor.
Opencart bu iş için biçilmiş kaftandır. Sürüm tercihine gelince biz genellikle stabil olduğu için son sürümden bir önceki sürümü tercih ediyoruz.

Sunucu yazılımı seçimine gelince piyasada en iyi işletim sistemi cloud linux + litespeed veya nginx tir. Ama maliyetleri yüksektir. Düşük maliyetlerle başlamak isterseniz. Centos7 + openlitespeed veya engintron öneririm. Ama vds veya vps kiralamak istiyorsanız sunucu yönetiminden de anlamınız gerekiyor, sunucu yönetiminden ve optimizasyonundan anlamıyorsanız sunucu kiralamanızı tavsiye etmem.

Sunucu özelliklerinde ise diskinizi ssd seçerseniz performansınız hdd lere göre çok daha fazla olacaktır. İşlemci ve ram seçiminde ise anlık kullanıcı sayınıza ve ürün sayınıza göre hareket etmelisiniz. Örneğin ürün yüklerken xml modülü kullanacaksanız özellikleri ona göre çoğaltmanız gerekir.

Aklınıza takılan başka sorular olursa tecrübelerimizi sizinle seve seve paylaşırız. :)

• Like
Tepkiler: benimo

benimo

Üye
13 Mar 2019
18
3
44
Bu yararli bilginiz icin tesekkur ediyorum. Bir makalede su sekilde bilgiye rastladim:
  • Web Sunucusu (Apache önerdi)
  • PHP 5.4+
  • Veritabanı (MySQLi önerdi)
Konu opencart 3.0.x surum oldugu icin bu ozelliklerde 3.x surumu icin yaziyordu.

muhammetali bey; localhost'a opencart 3 kurdum. tedarikci firmadan xml ile 20.000 urunu ozel modul ile aktardim. Ve otomatik bot ile hergun xml 20bin urunotomatik cekiliyor.
10GB data boyutu tuttu. Site yeni. Googlede bile yok.
1- simdi eldeki verilere gore vds paket alirken kac gb alana ihtiyac duyulur. Neye gore gb kotasi almaliyim. 10gb opencart + sistem dosyalari )
2- 1gb yeterli mi yada neye gore ram belirlenir. (20bin urun hergun cekilecek)
3- cpu neye gore alacagim. 1cpu, 3,5 yada 10 cpu mu olacak. Cpu ile ram orantili mi olacak.

Simdi belki benim site 1cpu-1gb ram-25gb hdd ihtiyaci olacak. Fakat baliklama 3cpu cok iyi 6gb ram super diyip bu paketi alma mantigina nasil erisecegiz, elimdeki verilerden neye gore paket alacagiz.

Son düzenleme:
muhammetali

muhammetali

Administrator
Yönetici
14 Mar 2017
79
44
Karaman
Hocam açıkladığınız büyüklükte bir site için en az 2 core + 2 gb ram yeterli, ancak ilerleyen zamanlarda anlık kullanıcı sayısı çoğalacağı için yazdığım özellikler yetmeyebilir. Vps aldığınız firmaya danışın, sonradan cpu ve ram yükseltmesi yapabiliyormuyuz diye. Normalde vps de sonradan ekleme yapılabilir, vps nin mantığı budur zaten, ama bazı firmalar bunu yapmıyor. Firmanıza danışın olmazsa bizim sunucudan genişletilebilir bir sunucu verelim size.

• Like
Tepkiler: benimo

benimo

Üye
13 Mar 2019
18
3
44
Hocam açıkladığınız büyüklükte bir site için en az 2 core + 2 gb ram yeterli, ancak ilerleyen zamanlarda anlık kullanıcı sayısı çoğalacağı için yazdığım özellikler yetmeyebilir. Vps aldığınız firmaya danışın, sonradan cpu ve ram yükseltmesi yapabiliyormuyuz diye. Normalde vps de sonradan ekleme yapılabilir, vps nin mantığı budur zaten, ama bazı firmalar bunu yapmıyor. Firmanıza danışın olmazsa bizim sunucudan genişletilebilir bir sunucu verelim size.

Yanıtınız için teşekkür ederim Muhammetali bey. Opencart 3 sürümü kullanmaya karar verdim. şuan 6 saat bitiminde 160 bine yakın ürünü aktarıyorum. Bu şekilde 20GB Hdd alanı oluştu. Ram 3 GB ram ve 3 CPU yeterli oldu. Fakat opencartı biraz ağır buldum. journal theme kullanıyorum ama localhosttanda deniyorum çok yavaş sürekli cache olayı var sanırım. Yani opencart 2.1 daha iyiydi. sıfırdan opencart 3 kurdum journal tema açtığımda site açılışı yavaş durumda. ama 2.x sürümünü kurdum fişek gibi. sonuç olarak 160 bin ve üzeri ürünler için yukarıdaki özellikler ve üstü yeterli. bir tık fazlası iyidir.