Buda Benim Sorum

Hoşgeldiniz
Çözümler ve hizmetlerimizden yararlanmak için kayıt olabilirsiniz.
Kayıt Ol
Merhaba arkadaşlar. Aranıza yeni katıldım.
Bir alışveriş sitesi açmam gerekli.
Ama Opencart ve WOcommerce arasında kaldım.
Bu konuda bir destek verme şansınız varmı?
Eksikleri ve fazlaları konusunda.

Admin

Admin

yilmaz70
Yönetici
13 Mar 2017
207
49
İstanbul
wpyukle.com
Merhaba,

Opencart ile Woocommerce arasında bir kıyaslama her zaman olmuştur, olmaya da devam edecektir.

İlk olarak şu hususu belirtmek gerekiyor;

Opencart E-Ticaret yazılımıdır, Woocommerce ise Wordpress yazılımında kullanılan bir E-Ticaret ''eklentisi'' dir.

Az sayıda kategori ve ürün planlanıyor ise ( 150 - 200 civarı ürün ) / ( sürekli güncellemeler ve performans düşünülerek ) Woocommerce kullanılabilir.

Çok sayıda ( yüzlerce, hatta binlerce ürün ) planlanıyor ise Opencart yazılımı idealdir.

Bu kıyaslama yapılırken biraz da E-Ticaret sektörüne giriş yapmayı düşünen site sahibinin Wordpress üzerinde deneyimi var ise kendi kullanım kolaylığı açısından Woocommerce mantıklı gelebiliyor.
Ancak Opencart kullanmak ilk zamanlar karmaşık gibi görünse de zamanla kolaylaşır ve adapte olunduğunda son derece başarılı bir E-Ticaret sitesine sahip olabilirsiniz.

Not: Bu kıyaslama esnasında ''kiralık yazılım'' düşünenler olabiliyor, asla tavsiye etmiyorum. Adı üzerinde ''kiracı'' oluyorsunuz ve maalesef yıllık bedeller ödendiği gibi aşırı reklam masrafı edilebiliyor seo açısından zayıf kaldıkları için.

Opencart Demo sitesine bakıldığında son derece basit görünüme sahip olduğu düşünülebilir. Ancak Opencart yazılımında en çok kullanılan ve tasarım ile modüler yapısı nedeniyle ( istediğiniz tasarımı oluşturabilirsiniz ) tercih edebileceğiniz Journal Tema demolarını incelerseniz basit görünümden gayet şık tasarımlar elde edilebilecek bir siteye sahip olabileceğinizi görürsünüz.

Journal Tema Admin Panel demo / demo yazarak giriş yaparsanız tema özelliklerini de inceleyebilirsiniz.

Elbette bir E-Ticaret sitesi açarken masraf edeceksiniz.
Woocommerce / Opencart arasında maliyet olarak bakılırsa alt yapı olarak ikisi de açık kaynak yazılımdır yani ücretsizdir.
Tasarım açısından kullanılması gereken tema masrafı olacaktır ve iki yazılım için de tema masrafı hemen hemen aynıdır.

Ekstra eklenti talebiniz olduğunda da durum aynıdır esasında.

Günümüzde Woocommerce ile Opencart konusunda destek sıkıntısı da bulunmuyor artık.
Geçmişte Opencart destek biraz zor bulunabiliyordu, benim gibi gönüllü bir kaç kişi elimizden geldiğince destek vermeye çalışıyorduk. Bu nedenle Woocommerce kullanıcısı daha çok olabiliyordu.
Ama artık bir çok kişi Wordpress yazılımında olduğu gibi Opencart yazılımında da uzmanlık seviyesinde destek verebiliyor.
Bu açıdan bakıldığında da tercihinize göre destek bulunması zor değildir.

xml ve pazaryeri entegrasyonları her yazılım için ekstra maliyettir, bu yüzden kıyaslama açısından eksi/artı bir durum söz konusu değil.
Ve xml ile tedarik usulü satış yapılması planlanıyor ise iki yazılım için de sunucu hizmeti alınması gereklidir.

xml mevcut olmayacak ise:
Opencart site paylaşımlı hostingde barınabilir sorunsuzca.
Ancak Woocommerce maalesef paylaşımlı hostingde istenilen performansa ulaşmak açısından biraz sorunludur.
Bu açıdan bakıldığında Opencart cazip gelebiliyor.

Her şeyden önce sermayesi olmayanlar ( ücretsiz tema, eklenti vs ) düşünülerek E-Ticaret sektörüne girmeyi düşünmesinler.
Maalesef bu şekilde düşünerek piyasaya atılan bir çok girişimci başarısız oluyor.
Ve maalesef ki E-Ticaret sektörü masraf gerektirir. Çok iyi pazarlama planlaması yapılmalıdır.
İşin bir de SEO tarafı var ayrıca.

Yani her halukarda masraf edilecektir, bunu göz önüne almak zorundayız.

Ayrıca domain ile birlikte marka hususunu da düşünmelidir bu sektörde yer almak isteyen site sahipleri.

Kısacası her açıdan ele almalıyız.

Umarım izah edebilmişimdir :)

Başarılar, kolay gelsin dileklerimle.

• Like
Tepkiler: oxopage