Google Analytics te GA4 dönemi

Destek Forumu
Çözüm ve hizmetlerimizden yararlanmak için kayıt olabilirsiniz.
Kayıt Ol
oxopage

oxopage

Üye
4 Kas 2021
5
5
52
İstanbul
oxopage.com
Google Analytics bilindiği üzere site izleme üzerine geliştirilmiş bir analiz dizinidir. Klasik olarak Search Console ile birbirine bağlanan mülkler de ziyaretçi raporları sunar.

Artık bu aşama Temmuz 2023 ten sonra değişecek. Google artık GA4 mülkü ile siteleri takip edip analiz raporu sunacağını duyurdu. GA4 ile uuzn zamandır arka planda kalan "gtag" Google Tag Manager ın da aslında ne kadar önemli olduğu anlaşılacaktır. Gtag ta istenen izleme etiketleri oluşturabilir ve bunlar hakkında bilgi raporu elde edebilirsiniz.

Sizde şimdiden GA4 mülkünü Search Console mülkü ile ilişkilendirilmelisiniz.

Bunu yapmak için sitenize eklediğiniz Analytics izleme kodu hesabınıza gidin ve Mülkler de GA4 mülkünü seçin. Mülkü Bağla işlemi ile aktifleştirin. Daha sonra Search Console hesabınıza giderek Yönetici Ayarlar bölümündeki İlişkilendirmeleri açarak GA4 mülkünü seçin. İlişkilendirme işlemini aktif ederek mülkleri birbirine bağlayın.

WordPress sitenizde eğer Google Site Kit kullanıyorsanız, Ayarlar bölümünü açın ve Analytics e tıklayın. Düzenle tıklayın ve buradan GA4 mülk işlevselliği kontrol edebilirsiniz.
 
muhammetali

muhammetali

Administrator
Yönetici
14 Mar 2017
79
44
Karaman
Değerli bilgi için teşekkürler.
Birkaç müşterim analitik kodunu değiştirmemi istemişlerdi, bu yüzden galiba.
 
  • Like
Tepkiler: oxopage
oxopage

oxopage

Üye
4 Kas 2021
5
5
52
İstanbul
oxopage.com
Değerli bilgi için teşekkürler.
Birkaç müşterim analitik kodunu değiştirmemi istemişlerdi, bu yüzden galiba.
Bilgileri dahilindeyse bu nedenledir. Google artık etiket takip sistemini ciddi olarak hayata geçirmektedir. Yani buradan şu anlam çıkabilir. Bir sitenin geneli değil, daha spesifik özellikte olan nokta atışı hedeflerin önemi önplana çıkmaktadır. Yazılar içinde doğru kullanılan etiketler ile sayfanın ne kadar ziyaretçi aldığı, hangi etiketlerin izlendiğini analiz etmektedir. Bunu daha önce de sitemde yazmıştım. "Seo da sona doğru mu" geliyoruz diye.