VQmod Kurulumu

  • Konbuyu başlatan muhammetali
  • Başlangıç tarihi
Destek Forumu
Çözüm ve hizmetlerimizden yararlanmak için kayıt olabilirsiniz.
Kayıt Ol
muhammetali

muhammetali

Administrator
Yönetici
14 Mar 2017
79
45
Karaman
1- Öncelikle linkteki vqmodu indiriniz.
2- İndirdiğiniz vqmod dosyasını sıkıştırılmış dosyadan dizinine çıkartınız.
3- Çıkardığınız dizinden "vqmod" klasörünü olduğu gibi site anadizinine atınız.
5- Adres çubuğuna "http://siteadresiniz.com/vqmod/install" adresini giriniz.
6- VQMOD HAS BEEN INSTALLED ON YOUR SYSTEM! yazısını gördüğünüzde işlem tamamdır.

Kurulumda sıkıntı çıkarsa sitenizin "index.php" ve "admin/index.php" dosyalarının CHMOD izinlerini 777 yapınız. Kurulumu sorunsuz tamamladıktan sonra sitenizin "index.php" ve "admin/index.php" dosyalarının yazma izinlerini kaldırın. Değerleri eskisi gibi yapınız yani 644, aksi halde site çalışmaz.
Eski sürümlerde vqmod/vqcache klasörünün yazma izinlerini 777 olarak ayarlamanız gerekiyordu ama şimdi gerek yok. Yine modifikasyon kurarken sorun yaşarsanız vqmod/vqcache klasörünün yazma izinlerini 777 yaparsınız.

Artık vqmod uyumlu modifikasyonları kurup kullanabiliriz.

https://github.com/vqmod/vqmod/tree/opencart
 
muhammetali

muhammetali

Administrator
Yönetici
14 Mar 2017
79
45
Karaman
Vqmod eklentisi kullanan arkadaşları en çok karşılaştıkları sorunlardan birine değinmek istedim.
Örneğin bende çıkan hata.
PHP Notice: Undefined index: minimum in /home/public_html/vqmod/vqcache/vq2-catalog_view_theme_default_template_module_featured.tpl on line 188
Sizin sisteminizdeki hata farklı dosyada olabilir, ama mantık aynıdır.
Vqmod xml dosyalarını modifikasyon olarak, bazı satırların sonuna veya başına kod atarak yükler. Genelde ilk yüklediğimiz modifikasyonda sorun olmaz, ama ikinci ve üçüncü modifikasyonlarda bu veya buna benzer hatalar ile karşılaşılabilir. Genelde vqmod bir eklentiden sonra aynı dosyayı kullanan bir ocmod eklenti yüklenirse ocmod eklentinin yaptığı değişiklik vqmod eklentinin yaptığı değişiklik aynı satıra kod atar ve çakışır, sonunda buna benzer hatalar alınır.

Düz mantıkla gidersek bu sorunun çaresi son yüklediğimiz eklentiyi kaldırmak olabilir, ama kaldırmak istemediğimiz bir eklenti olursa ne yapacağız?
İşte o zaman ftp ile ana dizine girip vqmod>xml yolunu takip edip, eklentinin xml dosyasını bulacağız. Xml dosyasını herhangi bir metin editörü ile açıp kodları tarif edilen yerlerdeki dosyalara kendimiz yapıştıracağız.

Mesela;
Kod:
<file path="admin/controller/common/header.php"> <operation> <search index="0"><![CDATA[view('common/header.tpl']]></search> <add position="before"><![CDATA[//karapuz (maintenance_informer.ocmod.xml) if ($this->config->get('config_maintenance')) { $data['show_maitenance_warning'] = true; if (!empty($data['logged']) && !empty($this->session->data['token'])) { $data['settings_page_url'] = $this->url->link('setting/setting', 'token=' . $this->session->data['token'], 'SSL'); } } </operation> </file>

Örnek xml dosyasının içeriğinde "file path" tagı ile belirtilen konumdaki dosyayı açarız ve "operation" tagının altındaki "search" tagında bize " view('common/header.tpl' "

kodunu bulmamızı ve "add position" tagının içindeki kodu bunun altına eklememizi istiyor.
Özetleyip vede toparlamam gerekirse

"file path" tagı dosya yolundaki dosyayı açıp, "search" tagı arasında yazan kodu bulmamızı ve "add position" tagının arasında yazan kodu, bulduğumuz kodun sonraki satırına yazmamızı istiyor. Dikkat edilmesi gereken husus "search" tagından sonraki index özelliğinde 2 yazıyorsa 2 satır atlayıp kodu yazacağız, 1 yazıyorsa 1 satır atlayıp, 0 yazıyorsa satır atlamadan hemen altına yazacağız. "add position" tagındaki özellikler ise "before, after, replace" kodu bulduğumuz satırın öncesine mi sonrasına mı veya tamamen yer mi değiştirileceğini belirtir. Az buçuk İngilizceniz varsa hemen çözersiniz.

Yukarıda bahsettiğim işlemi manuel olarak yaparsanız, bundan sonraki yapacağınız vqmod veya ocmod eklentiler çakışmaz.

Biraz karmaşık oldu ama, başka türlü anlatmanın yolunu bulamadım. Bu veya buna benzer sorunlarla karşılaşan arkadaşlarımız olursa, daha detaylı anlatıp yardımcı olmaya çalışırız. :)
 
  • Like
Tepkiler: Admin